Podizanje svesti o problemima koje uzrokuje sistem poslovanja modne industrije jedan je od glavnih fokusa brojnih građanskih inicijativa i aktivista, a u tom cilju u okviru 44. Perwoll Fashion Weeka aprila priredili smo prvi Dan održive mode gde smo mapirali brojne poteškoće domaćeg tržišta, ali i razmišljali o rešenjima i konkretnim predlozima za inovacije u modnom poslovanju.
Program prvog Dana održive mode:
Predavanja za studente i modne dizajnere:
Vreme: 14 – 14:45h
Cirkularna ekonomija, reciklaža u službi dizajna
Predaju: Nataša Gligorijević, Centar za održivi razvoj Srbije; Žaklina Živković, Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
Vreme: 15 – 15:45h
Šta podrazumeva održivi razvoj modne industrije?
Predaje: Aleksandra Marić, koordinatorka za Srbiju organizacije Fashion Revolution
Mesto: Accademia del Lusso (Bulevar Despota Stefana 68c)
Vreme: 18 – 19h
Panel na temu: Tekstilne radnice – emancipovane ili eksploatisane?
Modna i tekstilna industrija oduvek su bile industrijske grane koje u velikom broju upošljavaju žene. Danas one čine preko 70% radne snage u Kini, 85% u Bangladešu, a u Kambodži čak 90%. U Srbiji taj postotak prelazi 80%. Za sve ove žene emancipacija je usko povezana s uslovima na radnim mestima – dovoljno visoka plata, pristojna radna mesta, zdravstveno osiguranje, mogućnosti za napredovanje na bolje pozicije – samo su neke od nepohodnosti kako bi radnice bile nezavisne i osigurale svoj individualni razvoj i ekonomsku nezavisnost.
Govore: Mario Reljanović, vanredni profesor na Institutu za uporedno pravo Bojana Tamindžija i Stefan Aleksić, međunarodna organizacija Clean Clothes Campaign, Ashok Murty, konsultant iz oblasti mode
Moderatorke: modne novinarke Dunja Jovanović i Marija Radaković
Mesto: Kulturni Centar Beograda (Knez Mihailova 6)
Vreme: 20 – 22h
Prezentacija projekta BIRO 354c
Projekat BIRO 354c je pionirski poduhvat na našim prostorima čiji se biznis plan oslanja na iznajmljivanje i prodaju po sniženim cenama autorskih i dizajnerskih komada s domaće modne scene, kao i redizajn vintage komada. U lepom studiju u Preševskoj ulici bićete u prilici da iznajmite ili kupite komade Jasmine Sanader, Svetlane Proković, Danijele Biškup (LILU Shoes), Nevene Kragić, Budislave Keković, Tijane Pavlov, Darka Milojevića i drugih eminentnih dizajnerki i dizajnera.
Iza projekta BIRO 354c stoji modna dizajnerka i kostimografkinja Ana Trošić Trajković.
Organizacija Dana održive mode: Dunja Jovanović i Marija Radaković, Udruženje za održive inicijative; Nataša Gligorijević direktorka Centra za održivi razvoj Srbije.
コメント