top of page

Panel diskusija: Da li naša odeća uništava planetu?

U okviru 11. izdanja festivala Green Fest Belgrade, Centar za unapređenje životne sredine i Udruženje za održive inicijative (F.fm) realizovali su panel koji je deo projekta "Tekstilni otpad nije u modi", s idejom da skrenu pažnju na poguban uticaj tekstilnog otpada po eko-sistem, kao i nedostatak potrebnih regulativa za upravljanje ovom vrstom otpada u našoj zemlji.


Projekat “Tekstilni otpad nije u modi” se sprovodi u okviru "Zelenog inkubatora" Beogradske orvorene škole, uz podršku Evropske unije, Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom i Fondacije Fridrih Ebert.


Panel je prikazan kao deo programa festivala Green fest i Beogradske nedelje mode.


Priča o tekstilnom otpadu u okviru festivala segmentiarana je u dve celine: panel diskusiju o zagađenju tekstilnim otpadom, zatim projekciju filma Riverblue: Da li moda može da spase Planetu? - koji sagledava sve probleme “brze mode” i istovremeno traga za pozitivnom promenom. 


Panel diskusija - Da li naša odeća uništava planetu?

28.10.2020. 

Vreme: 18h

Gde: onlajn na EU info centar You Tube stranici

Svi nosimo odeću – a da li razmišljamo kakve posledice ta odeća ima po životnu sredinu?

Količina odeće kupljene u Srbiji je 80 000t godišnje, često je vrlo upitnog kvaliteta i sastava. Da bi odeća mogla da bude povoljna pravi se od jeftinih materijala – pre svega plastike (polyester), i uglavnom ima jako kratak upotrebni rok. Takva odeća jednako šteti Planeti – kao, na primer, plastična boca ili kesa.





Uzrok je sistem brze mode koji plasira trendove iz nedelje u nedelju, motivišući nas da nabavljamo nove odevne komade po jeftinijim cenama. 

Kako kupujemo, tako i bacamo: predviđa se da godišnje na deponije širom sveta bude bačeno 235 milijardi tona odeće.


Na panelu smo adresirali negativne posledice neadekvatnog upravljanja tekstilnim otpadom – od zagađenja voda mikroplastikom do uticaja na klimatske promene i upotrebu resursa, ali i razgovarati o tome šta možemo da uradimo da neke stvari promenimo na bolje

Govornici:

Prof. Dr Miodrag Stojković – osnivač specijalne bolnice za lečenje steriliteta SPEBO medical u Leskovcu i profesor humane genetike na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu

Ivana Jovčić - Izvršna direktorka Centra za unapređenje životne sredine

Prof. Vladimir Đurđević - klimatolog, vanredni profesor na grupi za meteorologiju Fizičkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu

Moderatorke razgovora: 

Dunja Jovanović i Marija Radaković, autorke F.fm podcasta o održivoj modi


Realizacija panela: Udruženje za održive inicijative, Centar za unapređenje životne sredine (Green fest Belgrade)



Commenti


bottom of page